Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (FE SL 2021-2027) jest realizatorem projektu "Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowskich Górach (II)" w ramach:
Priorytet - FESL.05 Fundusze Europejskie dla rynku pracy
Działanie - FESL.05.01 Aktywizacja zawodowa poprzez PUP
Wartość projektu: 5 888 144,26 zł, w tym kwota dofinansowania z EFS+: 5 004 922,64 zł
Okres realizacji projektu: 01.01.2025 r. - 31.12.2026 r.
Projekt "Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowskich Górach (II)" skierowany jest do osób zarejestrowanych w PUP w Tarnowskich Górach jako osoby bezrobotne, które ukończyły 18 lat i nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 (mężczyźni).
Wsparcie w projekcie kierowane będzie w szczególności do:
- osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- kobiet,
- osób starszych (w wieku 50 lat i więcej),
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób długotrwale bezrobotnych (osoba długotrwale bezrobotna to osoba bezrobotna pozostająca w rejestrze PUP przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osób o niskich kwalifikacjach (tj. posiadających wykształcenie maksymalnie średnie czyli wykształcenie do poziomu ISCED 3 włącznie (wykształcenie podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne),
- osób młodych w wieku 18-29 lat, zwłaszcza: z grupy NEET, samotnie wychowujących dzieci, opuszczających pieczę zastępczą, pochodzenia migranckiego.
Zgodnie z zapisami FE SL osoba z kategorii NEET jest to osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie dziennym lub zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki),
- nie szkoli się lub nie szkoliła się w okresie ostatnich 4 tygodni ze środków publicznych (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy).
Realizując projekt spełnione są warunki takie jak m.in. udzielenie uczestnikom projektu doradztwa zawodowego lub pośrednictwa pracy. Ponadto udzielając wsparcia uczestnikowi projektu każdorazowo zidentyfikowane są jego potrzeby (szkoleniowe lub walidacyjne) i możliwości oraz opracowany lub zaktualizowany jest Indywidualny Plan Działania. Dodatkowo działania dla osób młodych w ramach projektu są realizowane zgodnie z Zaleceniem Rady z dnia 30 października 2020 r. w sprawie pomostu do zatrudnienia – wzmocnienia Gwarancji dla Młodzieży (GdM) oraz zastępującym zalecenie Rady z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie ustanowienia Gwarancji dla Młodzieży (Dz. Urz. UE C 372 z 04.11.2020, str. 1) jak również z Planem realizacji Gwarancji dla Młodzieży w Polsce z 2022. Udział osoby młodej tj. w wieku od 18 do 29 roku życia, w formie wsparcia poprzedzono oceną umiejętności cyfrowych oraz – w razie potrzeby – uzupełniany jest poziom kompetencji. Ocena poziomu umiejętności cyfrowych dokonywana jest z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych"(Europejskich Ram Kompetencji Cyfrowych dla Obywateli - DigComp) albo innego narzędzia oceny kompetencji cyfrowych, będącego w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach.
Działania przewidziane do realizacji w projekcie:
- staże,
- prace interwencyjne,
- jednorazowe środki na rozpoczecie działalności gospodarczej,
- refundacja kosztów wyposażenie/doposażenie stanowiska pracy,
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe.
Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, do wyczerpania miejsc w projekcie.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o zgłoszenie się do Doradcy Klienta w tut. Urzędzie pokój 108.
Informacji dotyczących udziału w projekcie udziela koordynator projektu w tut. Urzędzie pokój 315.
Zgodnie z Podręcznikiem wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji miejsca realizacji projektu oraz poszczególnych form wsparcia (za wyjątkiem rozpoczętych działalności gospodarczych w wyniku otrzymanych jednorazowych środków) muszą zostać oznaczone znakiem: Funduszy Europejskich (z dopiskiem Fundusze Europejskie dla Śląskiego), barwy Rzeczypospolitej Polskiej, znaku Unii Europejskiej oraz znaku graficznego województwa (w przypadku projektów współfinansowanych z programu regionalnego, w tym przypadku województwa śląskiego). Wymienione wyżej oznaczenie zostaje spełnione w momencie umieszczenia plakatu informacyjnego w siedzibie organizatora formy wsparcia. Organizator otrzymuje plakat w momencie podpisania umowy o organizację formy wsparcia.
Pozostałe dokumenty i materiały przeznaczone dla uczestników projektu (zaświadczenia, materiały promocyjne, programy realizacji formy, listy obecności, itp), mogą zostać oznaczone poniższymi logotypami w kolorystyce czarno-białej.
PAMIĘTAJ!! Barwy Rzeczypospolitej Polskiej występują wyłącznie w wersji pełnokolorowej. Jeżeli nie możesz wydrukować lub zamieścić logotypów w kolorze, użyj wersji monochromatycznej – bez polskiej flagi.