Nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy KFS

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i/lub pracodawcy
 
 
Wnioski o przyznanie środków na kształcenie ustawiczne pracowników i/lub pracodawcy z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego będą przyjmowane w dniu 29.07.2024 r.
 
Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku:
  1. Wsparcie  kształcenia  ustawicznego  pracowników  Centrów  Integracji  Społecznej, Klubów  Integracji  Społecznej,  Warsztatów  Terapii  Zajęciowej,  Zakładów  Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach  posiadających  status  przedsiębiorstwa  społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS.
  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  3. Wsparcie  kształcenia  ustawicznego  osób,  które  mogą  udokumentować  wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
  4. Wsparcie  kształcenia  ustawicznego  w  obszarach/branżach  kluczowych  dla  rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju. 

Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 1 Pracodawca powinien wykazać, że wnioskowane środki będą przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS.
 
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 2 Pracodawca powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na kształcenie ustawiczne orzeczenia o niepełnosprawności, tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
 
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 3 Pracodawca powinien udowodnić, że osoby objęte kształceniem ustawicznym pracują co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i nie przysługuje im prawo do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do Ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2023 poz. 164).
 
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 4 Pracodawca powinien udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy obszaru/branży kluczowej dla rozwoju powiatu tarnogórskiego lub województwa śląskiego.
Podstawę identyfikacji wsparcia kształcenia ustawicznego w obszarach lub branżach kluczowych stanowi dla rozwoju województwa śląskiego Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030" wprowadzona Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego nr VI/24/1/2020 z dnia 19 października 2020 r. - link
Podstawę identyfikacji wsparcia kształcenia ustawicznego w obszarach lub branżach kluczowych stanowi dla rozwoju powiatu tarnogórskiego Badanie Lokalnego Rynku Pracy z 2023 r.
Obszary/branże wymagające szczególnego wsparcia brane pod uwagę przy ocenie spełniania warunków niniejszego priorytetu przez Urząd: opieka zdrowotna, pomoc społeczna, administracja publiczna, edukacja, transport, gospodarka magazynowa, ochrona środowiska, ekologia, branża energetyczna, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, handel, naprawa pojazdów samochodowych, konkurencyjna gospodarka.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
 
W przypadku dużego zainteresowania pracodawców ww. formą wsparcia zostaną ustalone następujące limity:
  1. Ograniczenie kwoty przyznanej na szkolenie dla 1 osoby –  do 6.000,00 zł;
  2. Ograniczenie kwoty przyznanej pracodawcom uzależnione od wielkości firmy pod względem ilości zatrudnionych osób:
    1. mikroprzedsiębiorstwo – do 18.000,00 zł;
    2. małe przedsiębiorstwo – do 30.000,00 zł;
    3. średnie i duże przedsiębiorstwo – do 60.000,00 zł. 
Przy rozpatrywaniu wniosków Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach uwzględnia:
  1. Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.

Ponadto przy rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę:
  1. Wnioski Pracodawców mających szczególny wpływ na kształtowanie i funkcjonowanie lokalnego rynku pracy oraz rozwój gospodarczy i ekonomiczny powiatu;
  2. Wnioski Pracodawców ubiegających się o dofinansowanie na szkolenia zawodowe.W przypadku niewystarczających środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego pozostających w dyspozycji urzędu pracy, dopuszcza się możliwość negocjacji między urzędem a pracodawcą co do wysokości przyznanego wsparcia.
 
Pracodawca składając wniosek powinien posiadać w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym adres siedziby lub miejsce wykonywania działalności zgodnie z właściwością miejscową urzędu. W przypadku podmiotów nie podlegających wpisowi do CEIDG/KRS pracodawca przedstawia kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej i miejsca prowadzenia działalności.
 
Wnioski wraz z załącznikami należy składać:
  • w formie papierowej:
    • - w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach, ul. Towarowa 1, 42-600 Tarnowskie Góry w godz.  8:00 – 15:00;
    • - przesyłając pocztą lub przesyłką kurierską (decyduje data nadania) lub
  • w formie elektronicznej na adres elektronicznej skrytki podawczej Urzędu ePUAP: /pup_tg/skrytka w godz.  8:00 – 15:00

Wnioski o przyznanie środków z KFS należy składać na aktualnie obowiązujących drukach.

Wnioski składane poza wyznaczonym terminem i poza wyznaczonymi godzinami, nie będą podlegały rozpatrzeniu.
 
Wnioski będą rozpatrywane w terminie do 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. W szczególnych przypadkach (m.in. duża ilość wniosków) okres ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy.
 
W przypadku złożenia przez Pracodawcę wniosku nie zawierającego wszystkich załączników, o których mowa w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 2 wymienionego Rozporządzenia wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
 

Załączniki

wniosek_KFS_2024_REZERWA
wniosek_KFS_2024_REZERWA.doc 317 KB
wniosek_KFS_2024_REZERWA
wniosek_KFS_2024_REZERWA.pdf 345 KB
zal_1_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo
zal_1_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo.pdf 150 KB
zal_1_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo
zal_1_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo.doc 31 KB
zal_1A_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo
zal_1A_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo.doc 31 KB
zal_1A_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo
zal_1A_Osw_de_minimis_de_minimis_rolnictwo_rybolowstwo.pdf 150 KB
zal_2_program_ksztalcenia_ustawicznego
zal_2_program_ksztalcenia_ustawicznego.doc 136 KB
zal_2_program_ksztalcenia_ustawicznego
zal_2_program_ksztalcenia_ustawicznego.pdf 201 KB
zal_3_zakres_egzaminu
zal_3_zakres_egzaminu.doc 132 KB
zal_3_zakres_egzaminu
zal_3_zakres_egzaminu.pdf 168 KB
Klauzula_informacyjna_dla_pracownikow_RODO
Klauzula_informacyjna_dla_pracownikow_RODO.doc 37 KB
Klauzula_informacyjna_dla_pracownikow_RODO
Klauzula_informacyjna_dla_pracownikow_RODO.pdf 138 KB
2023-2831 formularz
2023-2831 formularz.pdf 65 KB
Informacje o publikacji dokumentu