Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i/lub pracodawcy
Wnioski o przyznanie środków na kształcenie ustawiczne pracowników i/lub pracodawcy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego będą przyjmowane w dniach 10.02.2025 r. i 11.02.2025 r.
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 1 Pracodawca powinien udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu bądź województwa odpowiedniego dla miejsca wykonywania pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach przy ocenie wniosków będzie opierał się na zawodach deficytowych określonych w:
- Barometrze zawodów
- Załączniku numer 1 do sprawozdania MRPiPS-01 – zarejestrowani bezrobotni oraz wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej według zawodów i specjalności za 2024 rok
- Badaniach lokalnego rynku pracy powiatu tarnogórskiego
Ponadto przy wyborze kierunków kształcenia ustawicznego będzie również brany pod uwagę charakter ww. usługi i jej kluczowe znaczenie dla funkcjonowania lokalnego rynku pracy oraz rozwoju gospodarczego i ekonomicznego powiatu.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 2 Pracodawca powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Pracodawca powinien dostarczyć dokumenty (kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem), m.in. dokumentujące zakup nowych maszyn i/lub narzędzi pracy, decyzje dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., inne logiczne i wiarygodne uzasadnienie Pracodawcy.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 3 Pracodawca powinien prowadzić działalność na terenie którejkolwiek z poniższych gmin oraz wykazać konieczność nabycia nowych umiejętności czy kwalifikacji w związku z rozszerzeniem/przekwalifikowaniem obszaru działalności firmy z powołaniem się na odpowiedni przepis.
Priorytet oferuje wsparcie pracodawcom prowadzącym działalność na terenach, na których obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 16 września 2024 roku w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. 2024 poz. 1371).
Przywołane rozporządzenie dotyczy następujących gmin:
- w województwie dolnośląskim:
- wszystkie gminy położone na terenie powiatów bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, karkonoskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lwóweckiego, średzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego oraz miasta na prawach powiatu Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych,
- w powiecie głogowskim - gmina miejska Głogów, gmina wiejska Głogów, gmina Kotla, gmina Pęcław i gmina Żukowice,
- w powiecie górowskim - gmina Jemielno,
- w powiecie lubińskim - miasto i gmina Ścinawa,
- w powiecie oławskim - gmina miejska Oława i gmina wiejska Oława,
- w powiecie strzelińskim - gmina Strzelin,
- w powiecie wrocławskim - gmina Kąty Wrocławskie, gmina Mietków i gmina Sobótka;
- w województwie lubuskim:
- w powiecie krośnieńskim - gmina Dąbie i gmina Krosno Odrzańskie,
- w powiecie nowosolskim - gmina Bytom Odrzański, gmina Kolsko, gmina miejska Nowa Sól, gmina wiejska Nowa Sól, gmina Otyń i gmina Siedlisko,
- w powiecie słubickim - gmina Cybinka i gmina Słubice,
- w powiecie wschowskim - gmina Szlichtyngowa,
- w powiecie zielonogórskim - gmina Bojadła, gmina Czerwieńsk, gmina Nowogród Bobrzański, gmina Sulechów, gmina Trzebiechów i gmina Zabór,
- w powiecie żagańskim - gmina miejsko-wiejska Szprotawa i gmina wiejska Żagań oraz miasto Małomice i miasto Żagań;
- w województwie opolskim - wszystkie gminy położone na terenie powiatów brzeskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, nyskiego, opolskiego i prudnickiego;
- w województwie śląskim - wszystkie gminy położone na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i raciborskiego oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 4 Pracodawca powinien wykazać celowość kształcenia pod kątem wzmocnienia umiejętności zarządzania, poprawy komunikacji wewnętrznej oraz stworzenia środowiska opartego na równości, integracji i zaangażowaniu pracowników.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 5 Pracodawca powinien uzasadnić konieczność kształcenia zgodnie z opisem priorytetu. Priorytet jest adresowany do wszystkich pracodawców, bez względu na rodzaj i obszar prowadzonej działalności, w ramach którego można przeszkolić każdego pracownika czy pracodawcę bez względu na wykonywaną pracę. Brak jest konkretnych kryteriów dostępu tzn. że o środki może aplikować każdy zainteresowany pracodawca.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 6 Pracodawca powinien uzasadnić konieczność kształcenia zgodnie z opisem priorytetu. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 7 Pracodawca powinien uzasadnić konieczność odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD w Sekcji Q tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach 86 – Opieka zdrowotna, 87 – Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, 88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania. W ramach tego priorytetu można dofinansować dopuszczalne ustawą formy kształcenia ustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 8 Pracodawca powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego kształcenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na kształcenie.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 9 Pracodawca powinien uzasadnić konieczność kształcenia zgodnie z opisem priorytetu. Priorytet jest adresowany do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej, np. węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii.
W przypadku dużego zainteresowania pracodawców daną formą wsparcia oraz mając na uwadze racjonalność wydatkowania środków zostaną ustalone następujące limity:
- Ograniczenie kwoty przyznanej na kształcenie dla 1 osoby – do 8.000,00 zł;
- Ograniczenie kwoty przyznanej pracodawcom uzależnione od wielkości firmy pod względem ilości zatrudnionych osób:
- mikroprzedsiębiorstwo – do 24.000,00 zł;
- małe przedsiębiorstwo – do 40.000,00 zł;
- średnie i duże przedsiębiorstwo – do 80.000,00 zł.
Przy rozpatrywaniu wniosków Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach uwzględnia przede wszystkim:
- Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS;
- Wnioski Pracodawców mających szczególny wpływ na kształtowanie i funkcjonowanie lokalnego rynku pracy oraz rozwój gospodarczy i ekonomiczny powiatu;
- Wnioski Pracodawców ubiegających się o dofinansowanie na szkolenia zawodowe.
W przypadku niewystarczających środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego pozostających w dyspozycji urzędu pracy, dopuszcza się możliwość negocjacji między urzędem a pracodawcą co do wysokości przyznanego wsparcia.
Pracodawca składając wniosek powinien posiadać w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym adres siedziby lub miejsce wykonywania działalności zgodnie z właściwością miejscową urzędu. W przypadku podmiotów nie podlegających wpisowi do CEIDG/KRS pracodawca przedstawia kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej i miejsca prowadzenia działalności.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać:
- w formie papierowej:
- - w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach, ul. Towarowa 1, 42-600 Tarnowskie Góry w godz. 8:00 – 15:00
- - przesyłając pocztą lub przesyłką kurierską (decyduje data nadania) lub
- w formie elektronicznej na adres elektronicznej skrytki podawczej Urzędu ePUAP: /pup_tg/skrytka
w godz. 8:00 – 15:00 lub
- w formie elektronicznej za pośrednictwem serwisu www.praca.gov.pl w godz. 8:00 – 15:00
Do wniosku złożonego za pośrednictwem serwisu www.praca.gov.pl dodatkowo należy dołączyć załącznik numer 4 stanowiący wykaz osób, które mają zostać objęte kształceniem ustawicznym.
Wnioski o przyznanie środków z KFS należy składać na aktualnie obowiązujących drukach.
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem i poza wyznaczonymi godzinami, nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Wnioski będą rozpatrywane w terminie do 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. W szczególnych przypadkach (m.in. duża ilość wniosków) okres ten może się wydłużyć do dwóch miesięcy.
W przypadku złożenia przez Pracodawcę wniosku nie zawierającego wszystkich załączników, o których mowa w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 2 wymienionego Rozporządzenia wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
Od negatywnej oceny wniosku nie przysługuje odwołanie. Wnioski nie są rozpatrywane w trybie decyzji administracyjnej, stąd nie podlegają procedurze odwoławczej.