Wnioski o przyznanie środków na kształcenie ustawiczne pracowników i/lub pracodawcy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego będą przyjmowane w dniu 05.02.2024 r.
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
do wprowadzenia zmianami. Pracodawca powinien dostarczyć dokumenty (kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem), m.in. dokumentujące zakup nowych maszyn i/lub narzędzi pracy, decyzje dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., inne logiczne i wiarygodne uzasadnienie Pracodawcy.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 2 Pracodawca powinien udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu bądź województwa odpowiedniego dla miejsca wykonywania pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach przy ocenie wniosków będzie opierał się na zawodach deficytowych określonych w:
- Barometrze zawodów - link
- Załączniku numer 1 do sprawozdania MRiPS-01 – zarejestrowani bezrobotni oraz wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej według zawodów i specjalności za 2023 rok - link
- Badaniach lokalnego rynku pracy powiatu tarnogórskiego - link
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 3 Pracodawca powinien wykazać, że w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku podjęto pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (np. oświadczenie pracodawcy). Priorytet adresowany jest również do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Pracodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 4 Pracodawca powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego kształcenia jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na kształcenie.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 5 Pracodawca powinien spełnić warunek dostępu do priorytetu jakim jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawrzeć we wniosku wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
O przynależności do branży motoryzacyjnej decyduje posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
29.10. B Produkcja samochodów osobowych, 29.10.C Produkcja autobusów, 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów, 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep, 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych, 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli, 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 6 Pracodawca powinien uzasadnić potrzebę nabycia umiejętności. Decyduje wiek osoby na dzień składania wniosku.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 7 Pracodawca powinien uzasadnić konieczność kształcenia zgodnie z opisem priorytetu. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (i/lub pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
- ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Aby skorzystać ze środków KFS w ramach priorytetu 8 Pracodawca powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które są objęte tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów.
Przykładowe tematy szkoleniowe (moduły) programów szkoleniowych z zakresu zarządzania finansami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach:
- Zarządzanie finansami:
- Analiza finansowa i interpretacja sprawozdań finansowych.
- Planowanie budżetu i kontrola kosztów.
- Skuteczne zarządzanie płynnością finansową.
- Zapobieganie sytuacjom kryzysowym:
- Wczesne wykrywanie sygnałów ostrzegawczych.
- Ocena ryzyka i strategie jego minimalizacji.
- Planowanie awaryjne i scenariusze kryzysowe.
- Komunikacja w sytuacjach kryzysowych:
- Skuteczna komunikacja z interesariuszami w trudnych sytuacjach.
- Zarządzanie wizerunkiem firmy podczas kryzysu.
- Doskonalenie umiejętności przywódczych:
- Rozwijanie umiejętności decyzyjnych w warunkach presji.
- Motywowanie zespołu w trudnych czasach.
- Technologie wspierające zarządzanie finansami:
- Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i systemów do analizy danych finansowych.
- Automatyzacja procesów księgowych i raportowania.
W przypadku dużego zainteresowania pracodawców ww. formą wsparcia zostaną ustalone następujące limity:
- Ograniczenie kwoty przyznanej na szkolenie dla 1 osoby – do 6.000,00 zł;
- Ograniczenie kwoty przyznanej pracodawcom uzależnione od wielkości firmy pod względem ilości zatrudnionych osób:
- mikroprzedsiębiorstwo – do 18.000,00 zł;
- małe przedsiębiorstwo – do 30.000,00 zł;
- średnie i duże przedsiębiorstwo – do 60.000,00 zł.
- Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- Posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- W przypadku kursów - posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS.
- Wnioski Pracodawców mających szczególny wpływ na kształtowanie i funkcjonowanie lokalnego rynku pracy oraz rozwój gospodarczy i ekonomiczny powiatu;
- Wnioski Pracodawców ubiegających się o dofinansowanie na szkolenia zawodowe.
Pracodawca składając wniosek powinien posiadać w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym adres siedziby lub miejsce wykonywania działalności zgodnie z właściwością miejscową urzędu. W przypadku podmiotów nie podlegających wpisowi do CEIDG/KRS pracodawca przedstawia kopię dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej i miejsca prowadzenia działalności.
Wnioski można składać:
- w formie tradycyjnej, tj. papierowej na aktualnie obowiązujących drukach, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach, ul. Towarowa 1 w godzinach od 8.00 do 15.00;
- przesyłając pocztą lub przesyłką kurierską; w przypadku wniosków przesłanych za pośrednictwem poczty polskiej decyduje data stempla pocztowego;
- w postaci elektronicznej z wykorzystaniem platformy ePUAP; skrytka: /pup_tg/skrytka
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem i poza wyznaczonymi godzinami, nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Wnioski spełniające wymogi określone w naborze, będą przyjmowane do realizacji do momentu wyczerpania puli środków przeznaczonych na to zadanie.
W przypadku złożenia przez Pracodawcę wniosku nie zawierającego wszystkich załączników, o których mowa w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), zgodnie z § 6 ust. 3 pkt 2 wymienionego Rozporządzenia wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.